Основні симптоми деменції складаються із порушень 3-х основних систем функціонування мозку:
- порушення когнітивних функцій,
- порушення емоційної сфери та
- порушення поведінки (нейропсихіатричні та поведінкові симптоми).
Когнітивні порушення
Пам’ять та навчання: При деменціїчасто порушується пам’ять на нещодавні події: людина може на протязі декількох хвилин розмови забуває її суть та навіть те, що вона взагалі відбулась, може постійно перепитувати одне й те саме або повторює однакові фрази, забуває куди кладе свої речі, якими постійно користується (окуляри чи ключі). Людині дуже важко опанувати навіть доволі прості нові навички (наприклад навчитись користуватись новим простим побутовим приладом). З часом порушується і пам’ять на віддалені події.
Орієнтація у часі та просторі: Люди з деменцією часто не пам’ятають день тижня, поточне число, місяць та навіть рік, можуть їх плутати. Значно порушується орієнтація у просторі – особливо у новому або малознайомому просторі (губляться у малознайомих місцях, та при зміні свого перебування). На більш пізніх стадіях деменції виникають порушення навігації навіть у власному помешканні.
Увага: Людина може відчувати труднощі в ситуації що потребує концентрації уваги, особливо коли одночасно треба утримувати увагу на двох та більше стимулах (наприклад при одночасному виконанні якоїсь справи та необхідністю розмовляти із кількома людьми).
Виконавчі функції: Для адекватної та раціональної (цілеспрямованої) поведінки людині треба залучити усі свої пізнавальні можливості: від сприйняття потреби у чомусь, згадування програми дії та їх планування , та кінцевої реалізації. Таким загальним диригентом нашої діяльності у мозку виступають так звані виконавчі когнітивні функції – ця система бере участь у загальній організації нашої поведінки, у плануванні діяльності людини, включає та виключає окремі пізнавальні функції у правильній послідовності для досягнення кінцевого результату. На жаль ця система зазнає порушень при деменції, що проявляється у тому, що людині стає важко планувати свої справи та завершувати їх. Деменція приводить до загального погіршення абстрактного мислення, суджень та як наслідок, неадекватного оцінювання різних життєвих ситуацій та реакції на них. В решті решт виникає потреба у допомозі інших людей при виконання повсякденної активності та у прийнятті рішень.
Сприйняття оточуючого світу: Через наявність деменції та її обмежень людні важко як раніше, самостійно організовувати своє життя.
Мова: Для деменції характерні ряд симптомів що пов’язані із мовою. Можуть мати місце зниження загального темпу мови, забування слів, які мали бути використані у реченні при спілкуванні, та пов’язані із ними затримки мови (пошук синонімів та замінників). Забуваються назви конкретних предметів. Через це люди з деменцією не досить добре розуміють звернену мову.
Соціальні когніції: Через наявні комплексні порушення роботи мозку, людина змінює свою поведінку (проявляє нечутливість до оточуючих, ігнорує (забуває) соціальні стандарти поведінки, повністю не віддає собі звіту про прийняті рішення). Наслідком цього може бути зменшення соціальних контактів та наростання ризику соціальної ізоляції.
Порушення емоційної сфери
Порушення емоційної сфери у людей з деменцією можуть мати досить широкий діапазон проявів: від загостреної егоцентричності (коли людина емоційно перестає реагувати на близьке оточення) до вираженої апатії, депресії та тривоги. Депресія та тривога є досить частими супутниками деменції. Наразі постстресовий тривожний розлад розглядається як новий незалежний фактор ризику розвитку деменції у майбутньому та вимагає значної уваги та відповідного лікування.Наявна депресія підвищує ризик розвитку деменції. Депресія із іншого боку, може бути частиною загальних симптомів деменції, тому її діагностика та лікування є необхідними. Якщо Ви стурбовані тим, що Ви, або ваш родич чи друг можете мати симптоми депресії, поговоріть з лікарем, який проведе відповідну діагностику та порекомендує ефективне лікування.
Порушення поведінки
Люди з деменцією можуть проявляти різноманітні поведінкові порушення, серед яких найчастіше зустрічаються наступні:
- Марення та галюцинації
- Ажитація
- Вербальна або фізична агресія
- Крик
- Блукання
- Порушення харчової поведінки
- Порушення сну